ERIKA – Nowe rozwiązanie firmy REIKU pozwalające uniknąć uszkodzeń dress pack w robotach


ERIKA automatycznie przenosi systemy ochrony kabla w synchronizacji z każdą operacją ramienia robota. Tym samym eliminuje potencjalne wysokie obciążenia mechaniczne, które działają na dress pack w konwencjonalnych systemach kompensacji długości sprężynowych, umożliwiając użytkownikowi zaoszczędzenie na naprawach i wymianach.

1ERIKA to nowy aktywny system korekcji długości pokazany przez REIKU znacząco zmniejszający wysokie obciążenia mechaniczne działające na dress pack podczas szybkiego i ciągłego dynamicznego ruchu ramion robota. ERIKA osiąga to poprzez przesuwanie zestawu wzdłuż liniowej prowadnicy synchronicznie z ruchami robota, wyrównując różnicę pomiędzy maksymalną długość kabla i rzeczywistą długością wymaganą w danym czasie. Metoda ta powoduje znacznie mniejsze zużycie materiału w porównaniu z konwencjonalnymi systemami typu trailing. Erika zmniejsza ryzyko uszkodzenia m.in. przewodów i dress pack. Żywotność tych systemów może być zatem znacznie wydłużona, a dzięki temu koszty mogą być zminimalizowane.

ERIKA jest dostępny jako akcesorium do nowych systemów robotów lub jako dodatek na modernizacji modułu falistej rury od 29 do 70 mm. W zależności od zastosowania, może być skonfigurowany od 0,5 m do 1 m. Kontrola do utrzymania synchronizacji systemu ERIKA z robotem jest bardzo prosta –  opiera sie na urządzeniu działającym na określone sygnały wyzwalające, które są przesyłane przez system sterowania robota. W wyniku tego Erika może być zintegrowany z istniejącą instalacją bez konieczności zaawansowanego programowania.

System Erika składa się z pięciu podstawowych elementów. Liniowej prowadnicy z silnikiem elektrycznym i napędu mocno przykręconej do ramienia robota. Wózka poruszającego się równolegle do ramienia robota. Zacisku chwytającego i kombinacji szczęk, służącego do utrzymywania rury falistej. Kombinacja pozwala na połączenie dwóch rur o różnym profilu. Kołnierz obrotowy zapewnia dodatkowe odprężenie dla przewodu przy dużych kątach ugięcia. Występuje również możliwość wyposażenia w sprężyny, aby zapobiec skręcaniu rury falistej.

Klaus-Peter Scholten, Project Manager w Reiku, komentuje: „Dzięki naszym klientom, jesteśmy bardzo dobrze zaznajomieni z zagadnieniami związanymi z kompensacją długości niezbędnej dla dress pack w robotach przemysłowych. Pakiety te mogą być na tyle zwinne, że obrotowe mogą porusząć się do 400 °. wokół osi 6, podczas zginania osi 5 w tym samym czasie(…)”

Scholten kontynuuje: „Z ERIKA mamy teraz opracowane ekonomiczne rozwiązanie, które pomaga uniknąć takich uszkodzeń inteligentnie. ERIKA zna aktualne wymogi długości kabla w danym momencie. W związku z powyższym, system zapewnia tylko ilość niezbędną dla obecnego ruchu narzędzia robota. Jak zażąda mniej kabla, to cofa nadmiar kabla. Ponadto Erika  zapobiega niekontrolowanym wibracjom, które mogą negatywnie wpłynąć na dokładność ruchu robota. Dodatkowy koszt systemu ERIKA odzyskuje się zazwyczaj z pierwszą unikniętą awarią. ”

Zapraszamy do zaznajomienia się z ofertą firmy REIKU i kontaktu z wyłącznym bezpośerdnim przedstawiciela firmy EX-BOX w Polsce: http://www.ex-box.pl